Bir Hürriyet Türküsü Folkart Gallery'de

Anasayfa > Haberlerr > Bir Hürriyet Türküsü Folkart Gallery'de

Çanakkale Destanı Folkart’ta 

Türk tarihinin en önemli zaferlerinden Çanakkale Savaşları’nın fotoğraflarından oluşan “Bir Hürriyet Türküsü” adlı sergi, 18 Mart’ta Folkart Gallery’de açıldı.Folkart Gallery, bir çağa damgasını vuran ve dünyanın en kanlı savaşları arasında sayılan Çanakkale Savaşları’nın 100. yılında çok önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Ordusu’nun zaferleriyle adeta destanlaşan savaşa ait, bugüne kadar yayınlanmamış 100 fotoğraf ile Gelibolu Yarımadası’nda bulunan tarihi eserlerden oluşan “Bir Hürriyet Türküsü” adlı sergi Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü’nde Folkart Gallery’de, İzmirliler ile buluştu. 

7 bin 800 fotoğraf 

“Bir Hürriyet Türküsü” adlı sergide bulunan 100 fotoğraf, Folkart Gallery Kolleksiyonu arasında bulunan ve 35 yıllık bir çalışma sonucunda elde edilen 7 bin 800 fotoğraf arasından seçildi. Fotoğraflar arasında Türk ve İtilaf Kuvvetleri cephelerinden savaş anlarını, siperler, siperlerin gerisi, askerlerin dinlenme anları, çeşitli heyetlerin incelemeleri, yaralıların tedavisi, taşınması ve savaşın dışındaki günlük yaşam yer alıyor. Fotoğraflarla birlikte sergilenecek tarihi eserler arasında ise her iki tarafın askerleri tarafından kullanılan silahlar, dürbünler, kıyafetler, gözlükler, aksesuarlar kaşık ve çatalların yanı sıra kişisel eşyalar bulunuyor.

Önemi büyük

Çanakkale Savaşı’nın simgesel öneminin en az tarihi önemi kadar büyük olduğunu söyleyen Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Çanakkale Savaşı batılı devletler tarafından esir edilmek istenilen Türk Ulusu’nun kurtuluş mücadelesinin ilk basamağıdır. Türkler bu zafer ile bağımsızlıklarına ne kadar düşkün olduklarını, zaferin sadece sınırsız maddi imkanla değil, yürek ve inanç ile kazanılacağını tüm dünyaya göstermişlerdir” dedi. Folkart Gallery’nin ilk sergisi olan Ellerin Büyüsü’nü, bir ay içerisinde 10 bin’in üzerinde ziyaretçinin gezdiğini sözlerine ekleyen Sancak, “Bir Hürriyet Türküsü” sergisinin İzmirlilerin akınına uğrayacağına inandığını da dile getirdi. 

Anadolu’yu gezecek

Çanakkale Savaşı’na ait 100 fotoğraftan ve objelerden oluşan “Bir Hürriyet Türküsü” adlı sergi 18 Mart - 31 Mayıs 2015 tarihleri arasında Folkart Gallery’de İzmirlilere sunulacak ardından ise bir yıl boyunca Anadolu’nun çeşitli kentlerini gezecek.

http://www.sabah.com.tr/yasam/2015/03/18/bir-hurriyet-turkusu