'Ellerin Büyüsü' Sergisi Antalya'da

Anasayfa > Haberlerr > 'Ellerin Büyüsü' Sergisi Antalya'da

Muratpaşa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Pharmactive'in sponsorluğunda dünyaca ünlü ressamlar Picasso, Dali, Rodin, Fikret Otyam, Abidin Dino, Günter Grass ve nicelerinin yer alacağı “Ellerin Büyüsü” sergisini 30 Nisan -28 Mayıs tarihleri arasında Değirmenönü Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşturacak…

Dünyaca ünlü El Cerrahı Prof. Dr. Hans Zilch'in özel koleksiyonundan, aralarında Auguste Rodin, Pablo Picasso, Eugene Delacroix, Man Ray, Salvador Dali, Le Corbusier, Joseph Beuys ve Georg Baselitz gibi pek çok büyük sanatçının eserlerinin de yer aldığı en seçkin örnekler, Meryem Schultz’un koordinatörlüğünde, İbrahim Karaoğlu’nun küratörlüğünde Muratpaşa Belediyesi Değirmenönü Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergilenecek. İlk kez Berlin Üniversitesi’nde hocalık yaparken ellerle ilgili çalışmaları biriktirmeye başlayan Zilch, Picasso eserlerinden sonra orijinal eserler toplamaya başlamış. 30 yılda oluşan koleksiyon, gittiği her ülkede aynı isimle sergileniyor.

‘Ellerin Büyüsü’ adlı sergi, 30 Nisan Perşembe günü saat 18:00’de Değirmenönü Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyarete açılacak. 70 eserin yer alacağı sergide, Abidin Dino ve Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun (kendi el ve ayak izleri) resimleri, Antalya'da yaşayan büyük sanat ustası Fikret Otyam'ın 30 yıl önce ıssız bir Anadolu köyünde çektiği çok özel bir fotoğrafı da yer alacak. Büyüleyen eller arasında, 13 Nisan’da kaybettiğimiz Nobel ödüllü edebiyatçı Günter Grass ve Amerikan sinemasının önemli yönetmenlerinden David Lynch’in çalışmaları da var.

“Çağdaş dünya sanatının en öncü sanatçılarının eserleriyle, Türk sanatının büyük ustalarının eserlerini buluşturan ve sanata değer katan bu sergiyi Antalyalı sanatseverlerin beğenisine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Sanatın, hayatı çoğaltan, insanı yücelten zenginliğini, uluslararası bir şölene dönüştürmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Antalya’da Pharmactive'in sponsorluğunda açılacak sergi, Haziran’da İstanbul'da, Temmuz’da Hamburg'da sergilenecek. Serginin durakları arasında İzmir Folkart Sanat Galerisi, Ankara Çankaya Belediyesi Modern Sanatlar Galerisi, Mönchaus Museum, Goslarer Museum, Hameln Museum da yer aldı.