Folkart Galeri 'Ellerin Büyüsü' İle Açılıyor

Anasayfa > Haberlerr > Folkart Galeri 'Ellerin Büyüsü' İle Açılıyor

Folkart Towers'ta 8 Şubat'ta 800 metrekarelik alanıyla Türkiye'nin en büyük sanat galerisi unvanıyla açılacak Folkart Galeri sanatseverleri aralarında Pablo Picasso, Salvador Dali günü dehaların da eserleri yeralan "Ellerin Büyüsü" koleksiyon sergisiyle selamlayacak.

Folkart Galeri, Türkiye'nin önde gelen sanatçılarından oluşan bir danışma kurulu tarafından yönetilecek. Başkanlığını duayen gazeteci yazar Doğan Hızlan'ın yaptığı kurulda, Hüsamettin Koçan, Habip Aydoğdu, Hanefi Yeter, Kemal Tufan ve Çerkes Karadağ yer alıyor. Doğan Hızlan başkanlığında İzmir'de toplanan Danışma Kurulu galerideki son düzenlemeleri yerinde inceledi. Daha sonra Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak'ın da katılımıyla yaklaşık 5 saat süren bir toplantı yapıldı.

Folkart Galeri 8 Şubat Pazar günü küratörlüğünü İbrahim Karaoğlu'nun yaptığı dünyaca ünlü Prof. Dr. Hans Zilch'in, "Ellerin Büyüsü" adlı koleksiyonu ile kapılarını sanatseverlere açacak. Türkiye'de ilk defa sergilenecek olan "Ellerin Büyüsü" adlı koleksiyonda Pablo Picasso, Auguste Rodin, Salvador Dali, Eugène Delacroix, Le Corbusier, Man Ray, Joseph Beuys, Georg Baselitz gibi dünya sanatına yön veren efsane sanatçıların, eserleri yeralıyor. Sergide ayrıca adını Türk sanat tarihine adını altın harflerle yazdırmış başta Abidin Dino, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve İbrahim Balaban başta olmak üzere birçok ünlü Türk sanatçının eserleri de sergide yer alacak. Ellerin Büyüsü, 15 Mart tarihine kadar Folkart Galeri'de İzmirli sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Koleksiyon daha sonra yine Folkart sponsorluğunda Ankara ve İstanbul'da sergilenecek.

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, gerek İzmir'de gerekse Türkiye'de sanatın standartlarını yükseltmeyi hedeflediklerini belirterek "Sanat bilincinin gelişmesi ve sanata ilginin yaygınlaşması için İzmir'e uluslararası standartlarda bir sanat galerisi kazandırma fikri üzerine uzun zamandır çalışıyorduk. Ünlü ressam Pablo Picasso'nun 'Hayal edebildiğiniz her şey gerçektir' sözünden de yola çıkarak, sanat galerimizi İzmirlilerin hizmetine sunuyoruz; artık İzmir sanatın başkenti olmaya aday, inanıyoruz ki sadece İzmirlilerin değil tüm Türkiye'nin gözü İzmir'de olacak" dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ege/28060318.asp