Hıfzı Topuz’un Afrika ülkelerinden, 1961’den bu yana Fransa’daki açık arttırmalardan topladığı ve dünya müzelerinde eşlerine az rastlanır masklardan oluşan 400 parçalık koleksiyonu müzeye konulmadan önce “Kara Afrika Sanatı” ismiyle son kez Folkart Gallery’de sergilenecek.

Son sergi

Hıfzı Topuz’un dünya müzelerinde eşlerine az rastlanan maske ve heykelden oluşan 400 parçalık koleksiyonu önümüzdeki günlerde bir belediye tarafından oluşturulacak müzede sergilenmek üzere bağışlandı. Eserler müzeye girmeden önce son kez Türkiye’nin en büyük sanat galerisi olan Folkart Gallery’de İzmirliler ile buluşacak. 18 Aralık 2015’te açılacak sergi 17 Şubat 2016’ya kadar açık kalacak.

Hıfzı Topuz
1923
Hakkında

1923 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni (1942), İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni (1948) yılında bitirdi. Strasbourg Üniversitesi’nde devletler hukuku ve gazetecilik alanlarında yüksek lisans (1957-59) ve yine Strasbourg Hukuk Fakültesi’nde gazetecilik alanında doktorasını yaptı (1960). 1947-58 yılları arasında Akşam gazetesinde önce istihbarat şefi, sonra yazı işleri müdürü olarak çalıştı. İstanbul Gazeteciler Sendikası’nın kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yaptı. Paris’te Unesco Genel Merkezi’nde Özgür Haber Dolaşımı şefi olarak çalıştı (1959-1983). Uluslararası gazetecilik örgütleri arasında mesleksel işbirliği, basın ahlâkı, gazetecilik eğitimi ve gazetecilerin korunması projelerini yönetti. Afrika ülkelerinde, Hindistan’da, Filipinler’de gazetecilik eğitimi seminerleri düzenledi.Kara Afrika'da kırsal basın projesini oluşturdu.1962 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin, o zamanki adıyla Basın-Yayın Yüksek Okulu’nun kuruluşu için, Paris’te Unesco’nun merkezinde ilk projeleri hazırladı. 

1974-75 yılları arasında TRT’de Radyolardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 1986’da halen başkanlığını sürdürdüğü İletişim Araştırmaları Derneği’ni (İLAD) kurdu. Vatan, Milliyet ve Cumhuriyet gazeteleriyle çeşitli dergilerde diziler ve inceleme yazıları yazdı. Anadolu Üniversitesi, Galatasaray ve İstanbul Üniversiteleri iletişim fakültelerinde basın, radyo-televizyon tarihi, uluslararası iletişim ve siyasal iletişim dersleri verdi

Folkart Gallery’den Haberdar Olun
Sizinle iletişime geçelim.