Karanlıkta Akan Bir Yıldız: Mustafa Kemal Atatürk

Nâzım Hikmet’in Kuvâyi Milliye Destanı’ndaki unutulmayan bir dizeden ilham alınan vehazırlanışı yedi yıl süren; Proje Direktörlüğü’nü,Folkart Gallery Genel Koordinatörü Fahri Özdemir’in yaptığı sergi “Karanlıkta Akan Bir Yıldız: Mustafa Kemal Atatürk”adını taşıyor.

Tamamen Cumhuriyeti’mizin 100. Yılı’na bir saygı duruşu amacı içeren, “Folkart”ın bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak, yıllar süren çabalarının ardından şekillenen bu değerli Atatürk sergisi, İzmir FolkartGallery’de 29 Ekim’de halka sunulacak.

İzmir’de halka ücretsiz sunumu Nisan 2024’te sona erecek bu kıymetli serginin, bir Folkart Prodüksiyonu olarak, önce Ankara, sonra İstanbul’a sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Aylardır tamamlanması için büyük gayret gösterilen sergide, Büyük Dahi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’de ilk kez kamuoyu ile paylaşılan 150 adet yayımlanmamış fotoğrafıyla birliktesergide Atatürk’ün kullandığı, bilinmeyen birçok obje de bulunuyor. Bu objeler arasında Atatürk’ün sigara tabakaları, bastonu, kravatı gibi örnekler yer alıyor.Atatürk’ün bazı kişilere imzaladığı fotoğraflarla birlikte yerli ve yabancı fotoğrafçıların çektiği fotoğraflar, serginin dikkat çekici bölümünü oluşturuyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün özel yazışmalarınınorjinalleri, el yazması mektupları, madalyalar, en kritik anlardaki telgrafları serginin bir başka dikkat çekici unsurları arasında. Sergide, Atatürk’ün kendi el yazmaları, annesi Zübeyde Hanım’ın mektubu, Atatürk ile ilgili dönem afişleri, belgeler ve birçok dönemsel gazete ve dergi örnekleri, yüz yıl önce kullanılan Cumhuriyet ve Atatürk için üretilmiş çok özel objeler yer alıyor.

Mustafa
Kemal Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk

Sergi Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’nın “hasta adamı” diye nitelendirilip, 1918 yılı sonlarında neredeyse ölüm döşeğinde olarak tanımlandığı bir dönem ile çok zor koşullarda sürdürülen Kurtuluş Savaşı sonrası Cumhuriyeti’mizin kuruluşunun ilk yılları arasındaki çok büyük serüveni,görsel bir bütünlükle yansıtıyor.

Folkart Gallery, ayrıca bu özel sergiyle ilgili Türkiye’nin değerli Atatürk koleksiyonerlerinden de gönüllü destek aldı.

 

Proje Direktörü: Fahri Özdemir

Küratör: Özdemir Erdem

Folkart Gallery’den Haberdar Olun
Sizinle iletişime geçelim.