Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ

TARİH

24 Ocak - 19 Nisan 2023

Sergi Bilgisi

Türk resminin en önemli isimlerinden Şevket Dağ’ın eserlerinden oluşan “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” adlı sergi Folkart Gallery’de.

1944 SONRA BİR İLK

İlk kez 1902 yılında İstanbul’un Fatih Semti’nde bir muhallebici dükkanında 5 eseri ile ilk sergisini açan Şevket Dağ, daha sonra 1944 yılına kadar çeşitli sergilere eserleriyle katıldı. 1944 yılında aramızdan ayrılan Dağ’ın eserleri farklı karma sergilerde yer alsa da bugüne kadar sadece Şevket Dağ’ın eserlerinin yer aldığı herhangi bir sergi düzenlenmedi.

ŞEVKET DAĞ’IN 60 ESERİ​

Folkart Gallery’de yer alan “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” sergisinde 60 adet eserin yanı sıra ressam Şevket Dağ’ın eskiz defterleri, kullandığı paleti, şövalesi, boya kutusu, fotoğrafları gibi kişisel eşyalarının yanında birçok yazışması da yer alıyor. Sergi için ayrıca “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” adlı Türkçe ve İngilizce olmak üzere 320 sayfalık bir albüm de hazırlandı. Albümde; Sinan Genim, Fahri Özdemir, Evrim Altuğ, Malik Aksel, Cemal Tollu ve Şeref Akdik’in yazılarının yanı sıra, eserleri ve kendisiyle ilgili doküman ve objeler de yer alıyor. 42 farklı koleksiyoner ve eser sahibi kurumun eserlerini verdiği sergide, Şevket Dağ’ın başyapıtı olarak gösterilen “Ayasofya İçi” adlı eseri de bulunuyor.​

SERGİ KÜNYESİ

Türk resminde mekan içlerini en iyi şekilde resmeden ressam olarak gösterilen Şevket Dağ; Atatürk’ün isteği ile iki (Siirt Milletvekilliği), İsmet İnönü’nün de isteğiyle bir dönem (Konya Milletvekilliği) milletvekilliği yapıyor. Şevket Dağ, milletvekilliği döneminde bile “Ressam” titrini kullanması, imzasında palete yer vermesi ile biliniyor. Çeşitli kurumlarda resim öğretmenliği yapan Şevket Dağ, aynı zamanda çok iyi bir saat tamircisi sanatkârı olarak da tanınıyor. Saat tamiri ile zamanın durmasını engelleyen Şevket Dağ, mekan tasvirleri ile de Ayasofya gibi tarihi mekanları tüm detayları ile resimlerine yansıtarak ölümsüzleştiriyor. Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin kurucu üyelerinden Şevket Dağ, 23 Mayıs 1944’te yaşama veda ediyor.

İzmir'in Yüzü

FOLKART GALLERY SERGİLERİ