Zamanın ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ

Türk resminin en önemli isimlerinden Şevket Dağ’ın eserlerinden oluşan “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” adlı sergi Folkart Gallery’de.

İlk kez 1902 yılında İstanbul’un Fatih semtinde bir muhallebici dükkanında 5 eseri ile ilk sergisini açan Şevket Dağ, daha sonra 1944 yılına kadar eserleriyle çeşitli sergilere katıldı. 1944 yılında aramızdan ayrılan Dağ’ın eserleri farklı karma sergilerde yer alsa da bugüne kadar sadece Şevket Dağ’ın eserlerinin yer aldığı herhangi bir sergi düzenlenmedi.

​Folkart Gallery’de yer alan “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” sergisinde 60 adet eserin yanı sıra ressam Şevket Dağ’ın eskiz defterleri, kullandığı paleti, şövalesi, boya kutusu, fotoğrafları gibi kişisel eşyalarının yanında birçok yazışması da yer alıyor. Sergi için ayrıca “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” adlı Türkçe ve İngilizce olmak üzere 320 sayfalık bir albüm de hazırlandı. Albümde; Sinan Genim, Fahri Özdemir, Evrim Altuğ, Malik Aksel, Cemal Tollu ve Şeref Akdik’in yazılarının yanı sıra, eserleri ve kendisiyle ilgili doküman ve objeler de yer alıyor. 42 farklı koleksiyoner ve eser sahibi kurumun eserlerini verdiği sergide, Şevket Dağ’ın başyapıtı olarak gösterilen “Ayasofya İçi” adlı eseri de bulunuyor.

_P7A5848
DSC04480
Folkart Gallery’den Haberdar Olun
Sizinle iletişime geçelim.